recenzja

Mroczny książę – Christine Feehan

Co byś zrobił, gdyby w twojej głowie zaczęły się pojawiać obce myśli? Gdyby zamiary każdej osoby którą dotkniecie przytłaczały cię i przyprawiały o zawrót głowy? A gdybyś czuł ból i samotność osoby która chce targnąć na swoje życie czy zareagowałbyś?
Młoda amerykanka Raven musi żyć ze swoją umiejętnością słyszenia myśli. Początkowo wykorzystuje je aby tropić morderców i wspierać policję, jednak każdy człowiek ma granice swojej wytrzymałości na okrucieństwo. Aby odpocząć ucieka więc w Karpaty, gdzie w samotności pragnie uspokoić i wyciszyć swoje nadszarpnięte nerwy. Wypoczynek przerywa jej jednak uczucie bólu, które rozsiewa jakiś nieznajomy mężczyzna. Jego emocje oddziałują na nią tak silnie, że musi zainterweniować. Rozpoczyna rozmowę.
Karpatianie są długowieczną i potężną rasą, jednak ich gatunek jest na wyginięciu. Przedstawicielki płci żeńskiej są wśród nich rzadkością, a transformacje normalnych kobiet mogą skończyć się tragedią. Mikhail jest przywódcą i opiekunem jednego z ostatnich zbiorowisk Karpatian. Jego egzystencja jest szara i monotonna do momentu, gdy na jego myśli zaczyna odpowiadać tajemnicza nieznajoma.
Historia o Mikhaile i Raven jest opowieścią o starciu się dwóch mocnych i nieustępliwych charakterów, które łączy przeznaczenie. Ona jest idealną partnerką, która wnosi światło nadziei dla niego i jego gatunku. On jest jedynym, który potrafi uspokoić jej nerwy i obdarzyć bezwarunkową wieczną miłością. Nie jest to jednak historia idealna, gdyż jest wiele osób, które będą starały się zniszczyć Karpatian i powstającą miedzy głównymi bohaterami miłość.

Jak jest?

Podeszłam do tej książki nie wiedząc czego się mam spodziewać. Zastanawiałam się czy będzie to kolejna opowieść o śmiertelniczce i wampirze. Po przeczytaniu stwierdzam, że trochę tak i trochę nie. Zamiast wampirów mamy tutaj Karpatian. Oba gatunki mają kilka cech wspólnych, lecz także kilka różnic. Miłość między głównymi  bohaterami nie jest ckliwa i sentymentalna tylko pełna pożądania (wyrażonego przez odpowiednie opisy). Co do tej namiętności między głównymi bohaterami, myślę że można ją spokojnie porównać do  tej która występuje w książce „Rozkosze nocy” Sherilyn Kenyon.

Czy mi się podobało?

Christine Feehan napisała historię miłosną, skierowaną, głównie przez sporą ilość miłosnych opisów, raczej do trochę starszego odbiorcy niż 14/15 lat. Otrzymała za tą książkę 3 z 9 nagród Paranormal Exellence Awards dla gatunku romans w 1999. Dużo z pozostałych jej książek to również bestsellery , za które otrzymała kolejne nagrody. Jest to ceniona pisarka, lecz pozycja ta nie wszystkim musi przypaść do gustu. Mimo to myślę, że warto jest się zapoznać z „Mrocznym księciem” chociaż po to, aby poznać styl pani Feehan.

tytuł: Mroczny książę

autor: Christine Feehan
wydawnictwo: Amber