Uncategorized

Recenzja: Polowanie na czarownicę

tytuł: Córka kata
autor: Oliver Pötzsch
wydawnictwo: Esprit
ilość stron: 477
opis wydawcy: KLIK
Znajdujemy się w Schongau, bawarskim miasteczku. To tutaj wraz z rodziną mieszka kat Jakub Kuisl, na którym spoczywają obowiązki nie tylko zabijania, skazanych na śmierć, ale także torturowania tych, którzy według pisarza sądowego i rajców, na to zasługują. Nie ma on prostego życia, gdyż wykonywany przez niego zawód odbija się na zarówno na jego psychice jak i zdrowiu. 
W ostatnim czasie Schongau ogarnęła groza. Z nieznanych przyczyn tajemniczy morderca zabija miasteczkowe sieroty. Jakby tego było mało, na plecach ofiar odkryty zostaje symbol czarownic. W krótkim czasie obywatele dochodzą do wniosku, że ktoś w ich mieście para się magią i rozpoczynają szukanie winnego. Polowanie na czarownice doprowadza ich do miejscowej akuszerki Marty, która zostaje oskarżona i zamknięta w więziu, gdzie czekają ją tortury, a później prawdopodobnie stos. Zarówno kat Jakub jak i jego córka oraz młody lekarz Simon nie wierzą w winę Marty, dlatego podejmują się rozwiązania tej sprawy na własną rękę.
Wrażenia i rekomendacje
Oliver Pötzsch jest niemieckim pisarzem. Ukończył szkołę dziennikarską w Monachium, a później przez pewien czas parał się porzygotowywaniem reportaży podróżniczych dla radia i telewizji. Oprócz rozwijania życia zawodowego zajmuje się on odkrywaniem historii swojej rodziny, gdyż jest on potomkiem rodu Kuislów, którzy od XVI do XIX w. byli katami w Schongau. Informacje, które wydobywa są bazą do pisanych przez niego powieści historycznych.
Fabuła “Córki kata” rozgrywa się po wojnie trzydziestoletniej, a więc w XVII wieku. Schongau jest miasteczkiem, którym rządzą rajcy wraz z pisarzem sądowym i to oni na bierząco decydują o sprawach prawnych i ekonomicznych. Ludzie zamieszkujący Schongau są prości, nie wykształceni i ciągle wierzą w zabobony. Panicznie obawiają się kata, a także uważają, że kontakty z nim przynosza pecha. Aby jednak można było wymierzać sprawiedliwość w widowiskowy sposób potrzebują go w mieście, dlatego płacą mu i jakoś wytrzymuja jego obecność. Okrutne realia życia oraz codzienne zachowania ludzi z tamtej epoki są przedstawione bardzo dokładnie i wiarygodnie. Sam autor w posłowiu przyznaje, że w pisaniu starał się wiernie trzymać faktów, do których dotarł. Zobrazowani przez niego ludzie boją się biedy, chorób i tułających się po lasach zbójców. W ich życiu znaczącą rolę odgrywają również spór z kościołem, który chce postawić przytułek dla chorych oraz utarczki z augsburczkami w związku z handlem.
Ciekawym nawiązaniem jest tutaj także polowanie na czarownice. Tajemniczy znak na plecach ofiar związany jest z magią, a ta zdecydowanie przeraża zabobonnych ludzi. Mimo iż nie ma konkretnych dowodów na to, że akuszerka jest wiedźmą i tak przyjmują oni to za pewnik i nie starają się nawet podjąć innego toku myślenia, w celu rozwiązania sprawy. Wspomina się także w “Córce kata” o stosach i procesach z wcześniejszego okresu, kiedy to sporo kobiet zostało zamordowanych pod zarzutem uprawiania magii, a praktycznie całe miasto ogarnęła furia i rządza śmierci. Również i to zagadnienie było według mnie bardzo realistycznie opowiedziane.
Odnosząc się do bohaterów, to musze przyznać, że autor wykonał bardzo dobrą robotę. Charaktery głównych postaci są dogłębnie zanalizowane i przedstawione, tak aby czytelnik zrozumiał ich postępowania i decyzję. Mi szczególnie mocno do gustu przypadł sam kat Jakub Kuisl, gdyż za wszelka cenę dążył on do ujawnienia prawdy. Dodatkowo pomimo iż wykonywał bardzo okrutny zawód dalej cechowały go ludzkie odruchy i nie wyzbył się swoich emocji, uczuć i człowieczeństwa.
Stworzony przez Pötzscha wątek kryminalny wywołuje emocje, gdyż długo nie wiemy, czy rzeczywiście za magicznymi znakami stoi czarownica, ani także, dlaczego ktoś morduje dzieci. Kolejne wydarzenia odkrywają przed nami zachłannośc i brutalność ludzi tamtych czasów, sprawiając że mocno wciągamy się w świat przedstawiony. Lekka historyczność książki nie przeszkadza w czytaniu, a mimo iż opisów także jest tutaj sporo nie czujemy, że coś jest niepotrzebnie przeciągnięte czy wydłużone.
“Córka kata” jest ciekawą i wartą przeczytania lekturą, ponieważ przedstawia życie, którego już nie poznamy. Tutaj za trzymanie ziół w szafce można zostać oskarżonym o konszachty z diabłem. Tutaj bycie córką kata to ogromne przekleństwo.A także tutaj przy chorobie upuszczają Ci krew lub wąchają mocz. Dla fanów powieści historycznych oraz kryminałów pozycja jak najbardziej słuszna.
Książkę obecnie można kupić tanio: KLIK

Za możliwośc poznania kolejnego niemieckiego pisarza dziękuję serdecznie wydawnictwu: