Uncategorized

Recenzja: W sieci intryg

tytuł: Siostra
autor: Mary Hooper
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ilość stron: 288
opis wydawcy: KLIK
Fabuła
Grace żyje wraz z swą lekko opóźnioną siostrą Lily w Londynie. Ich matka nie żyje, ojciec odszedł w poszukiwaniu szczęścia a innej rodziny nie mają. To na barkach Grace ciąży więc odpowiedzialność, za opłacenie pokoju, wykarmienie siebie i siostry a teraz także za pochówek swojego dziecka, które urodziło się martwe.
Dziewczyna jest świadoma, że z jednej strony to nawet lepiej, że tak się stało, gdyż nie poradziłaby sobie z kolejną osobą na utrzymaniu. Sprzedaż rukwi nie dostarcza bowiem aż tak wysokich zarobków, a nic innego nie mogłaby robić, gdyż po odejściu z instytutu dla dziewcząt nie pozostało jej zbyt wiele możliwości. Jak jednak miała wraz z siostrą tam zostać, skoro w nocy do łóżka Grace wtargnął obcy mężczyzna i zażądał jej ciała?
Dzięki pomocy położnej Grace znajduje sposób jak pochować swe dziecko, tak by nie musiało znaleźć się w zbiorowej mogile. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że w trakcie pobytu na cmentarzu natknie się na dwie osoby, które tak znacząco wpłyną na jej dalsze życie…
Autorka
Mary Hooper  to angielska pisarka urodzona w Londynie, z którym do tej pory dalej ogromnie jest związana. Porzuciła szkołę w wieku 15 lat i zaczęła pracować jako dekoratorka witryn sklepowych, a później jako sekretarka. Będąc osobą dorosłą powróciła do edukacji i ukończyła Reading University. Jej kariera twórcza rozpoczęła się od przeczytania pewnego opowiadania i stwierdzenia, że sama napisałaby je lepiej. Pierwsza książka, którą wydała miała tytuł “Jodie” i została opublikowana w 1978 r.

Wrażenia i rekomendacje

“O, jakiż to żałosny głos
z mogiły dobiegł wraz!
“Ujrzyjcie, żywi, miejsce to,
co czeka także was”.”

1) okładka
Powieść obdarzona została zdecydowanie przyciągającą wzrok obwolutą. Z jednej strony dość prostą bo przedstawiającą jedynie tył kobiecej głowy, nazwisko autorki i tytuł. Z drugiej strony przez ładna kontrastującą kolorystykę zwracającą naszą uwagę i kuszącą jakąś tajemnicą, budzącą nasze pytania i ciekawość
2) treść
Autorce udało się w bardzo ciekawy sposób przedstawić atmosferę XIX- wiecznej Anglii. Panująca wszędzie bieda zmuszała ludzi do sięgnięcia po wszelkie możliwe formy zarobku. Główne bohaterki sprzedają na targu rukiew, jednak p. Hooper opisuje również inne formy pracy, której podejmowali się zarówno dorośli jak i dzieci. Walka o przetrwanie kolejnego dnia jest dla ludzi podstawowym elementem codziennej egzystencji, a czytanie o tym zdecydowanie porusza nasze emocje. Zagadnienia związane ze śmiercią, żałobą, pogrzebem czy nawet specjalną linią Necropolis, która kursowała od Londynu do Surrey, są wartościowymi informacjami i wzbogacają zarówno samą treść książki, jak i naszą wiedzę o tamtym okresie czasu. Klimat, który towarzyszy wszystkim wydarzeniom jest podobny do tego z powieści Dickens’a, aczkolwiek trochę lżejszy w odbiorze i nie aż tak depresyjnie nastrajający.
Na pozytywną ocenę zasługuje także sam pomysł na główny wątek. Dwie siostry, które co rusz doświadcza los, uczą się jak funkcjonować w świecie biednych ludzi z marginesu społeczeństwa. Gwałty, manipulacje, oszustwa z tymi oraz wieloma innymi aspektami życia muszą dać sobie radę same, mimo iż mają dopiero naście lat.
Miłym elementem w trakcie czytania były pojawiające się przed większością rozdziałów notki: epitafia żałobne, ogłoszenia, informacje, a nawet cytaty. Te króciutkie wstawki dodawały powieści wiele autentyzmu i podkreślały ducha tamtych czasów.
3) bohaterowie
Grace jest pozytywną postacią o mocnym charakterze. Mimo iż musi opiekować się starszą od siebie siostrą praktycznie nigdy nie narzeka i jest świadoma swoich obowiązków. Wie, że życie je nie oszczędza, że po gwałcie już pewnie nie znajdzie męża, że obie nie mają perspektyw na dostatnie życie i założenie rodzin, a i tak się nie poddaje. Ogromnym przeciwieństwem jest natomiast jej siostra. Jako osobę lekko opóźnioną cechują ją zdziecinnienie i naiwność. Nie potrafi ona odróżnić dobra od zła, dlatego łatwo daje się innym manipulować. Gdyby nie siostra nie potrafiłaby sama przetrwać w tych niebezpiecznych i okrutnych realiach. Oprócz dziewczyn w tej historii na uwagę zasługuje jeszcze prawnik, który jest mężczyzną zawsze gotowym do pomocy. To jego dobre serce wpływa na dalsze losy Grace i Lily, gdy te zostają wplątane w sieć intryg zachłannej grupy ludzi. 
Miłą wstawką było pojawienie się Charlesa Dickensa. W prawdzie nie odgrywał on w historii żadnej znaczącej roli, jednak sam fakt, że został umieszczony było lekkim i przyjemnym zaskoczeniem.
4) podsumowanie
“Siostra” jest ciekawą i emocjonującą lekturą. Jej niewątpliwie dobrą stroną są bardzo dokładnie i interesująco oddane realia XIX-wiecznego Londynu, które wzbogacą wiedzę każdego fana tego okresu czasu i zainteresują osoby z tą epoką niezapoznane. Czyta się ją szybko, gdyż fabuła nie nudzi i cały czas trzyma w lekkim napięciu. Z przyjemnością polecam!
Za możliwość poznania nowych informacji o mojej ulubionej epoce dziękuję serdecznie wydawnictwu:
P.S. Jak wam się podoba taka forma recenzji: z podziałami na poszczególne elementy?