Uncategorized

Recenzja: Biegaj poprawnie!

tytuł: Anatomia w bieganiu
autor: Joe Puleo, Dr Patrick Milroy
wydawnictwo: MUZA
ilość stron: 200
opis wydawcy: KLIK
Bieganie to czynność na dobrze znana, gdyż praktycznie każdy z nas ją uskutecznia. Niektórzy biegają aby schudnąć czy też utrzymać formę, inni aby zdążyć na tramwaj lub dogonić kogoś ważnego.
Joe Puleo to szef szkoleń w biegach przełajowych, trener i triatlonista. Doktor Patrick Milroy piastuje z kolei stanowisko Chief Medical Officer w Road Runner’s Club, oprócz tego jest publicystą, pisarzem, maratończykiem oraz oczywiście lekarzem. Obaj mężczyźni są związani z bieganiem, dlatego postanowili wspólnie opracować podręcznik dla osób, które chciałyby się odpowiednio przygotować do wykonywania tejże czynności, a także zapobiec ewentualnym kontuzjom, które dzięki niej mogą zaistnieć.
Po otworzeniu “Anatomii w bieganiu” widzimy, że ma ona wyszczególnionych 12 rozdziałów zatytułowanych dość ogólnymi pojęciami. I tak mamy:
1. Ewolucja biegacza
2. Składnik sercowo- naczyniowy i sercowo- płucny
3. Biegacz w ruchu
4. Adaptacje do prędkości i terenu
5. Górna część tułowia
6. Ramiona i barki
7. Tułów
8. Uda i kolana
9. Golenie i stopy
10. Typowe urazy podczas biegania
11. Budowa butów do biegania
12. Dbanie o kondycje całego ciała
Zagłębiając się w pierwszy z nich poznajemy historię biegania oraz jaki stosunek wcześniej mieli do niego ludzie. Przecież nie od zawsze zaliczało się to do mody czy sportu. W dawnych czasach była to przed wszystkim umiejętność pozwalająca przeżyć w groźnych warunkach. Dlaczego kobiety nie mogły biegać, od kiedy ta czynność stała się popularną rozrywką i czemu bieganie czasami boli? To tylko niewielki ułamek z zagadnień, które są poruszone i w niezwykle ciekawy sposób opisane w tym rozdziale. 

“Pragnienie uzyskania większych korzyści zdrowotnych może być zaspokojone tylko dzięki zrozumieniu mechanizmu biegania.”

Od rozdziału drugiego przechodzimy jednak już do bardziej przydatnych nam informacji. Autorzy szczegółowo opisują bowiem anatomie człowieka, kładąc akcent zwłaszcza na mięśnie. Tak jak w rozdziałach 1-4 dominuje tekst, tak w kolejnych podstawą są rysunki, które ukazują nam pracę ciała przy wykonywaniu odpowiednich ruchów. Aby ułatwić nam jeszcze bardziej naukę poprawnego biegania oraz przyswojenie ćwiczeń, które wspomogą rozwój naszej kondycji oraz wymaganych mięśni, autorzy zdecydowali się na stałą i dość schematyczną formę przekazu. Polega ona na: przedstawieniu danego ćwiczenia (np. wyciskanie hantli na ławeczce poziomej), zobrazowaniu go przy pomocy grafiki człowieka w trakcie tej czynności, ( z zaznaczeniem i nazwaniem mięśni), opisaniu prawidłowego wykonywania oraz wypunktowaniu mięśni pracujących.  Później dowiadujemy się jaki wpływ ma owy ruch na proces biegania i w jakich wariantach może jeszcze wystąpić. Musze przyznać, że język, którym wyjaśnione są wszystkie te elementy jest prosty oraz przystępny w odbiorze, przez co nawet osoby niechętne biologicznym wstawkom zrozumieją o czym jest mowa. Dodatkowo bardzo szczegółowe obrazki uświadamiają czytelnikowi nad jaką częścią ciała właśnie będzie pracował lub też pracuje. Spora ilość wskazówek technicznych dba o to, abyśmy wszystko wykonywali poprawnie i dokładnie. 
Wartym wspomnienia rozdziałem jest jeszcze ten poświęcony wyborowi obuwia. Wyjaśnia on bowiem, po co tak naprawdę powinno się mieć prawidłowo dobrane buty zanim zdecydujemy się zostać sportowcami.

Dzięki temu podręcznikowi zarówno osoby zafascynowane bieganiem jak i te dopiero zaczynające z nim swoją przygodę będą w stanie ułożyć odpowiedni dla siebie trening. Jest to pozycja bardzo bogata w informacje, a dodatkowo świetnie opracowana graficznie (poza okładką, która jest okropna!). Ja wyniosłam z niej bardzo dużo, gdyż pomogła mi naprawić to, co do tej pory robiłam źle i czego w moich staraniach zabrakło. Zdecydowanie polecam!

Za możliwość uzyskania lepszej kondycji dziękuje wydawnictwu: