goście

Co czytają pisarze – wrzesień 2015

Tak sobie ostatnio myślałam (tak zdarza mi się) o tym, że ciągle tylko piszę o tym, co JA czytam albo czytałam. Niewielką nowością jest seria czytaMY, w której raz na miesiąc daję znać o tym, co ma zlecam mojemu partnerowi w akcji. Still. Uświadomiłam sobie, że może to być dla niektórych nudnawe, bo przecież kim jest jakaś tam Jarka z bazgrołów. Kminiąc ten temat nieoczekiwanie wpadłam na pomysł.

Zdarza się Wam, że jadąc tramwajem lub autobusem kukacie czytającym ludziom przez ramię? Mi się zdarza. Dość często. Cóż poradzę, ciekawskie ze mnie stworzenie. Pomyślałam więc: EJ Jarko! Nie byłoby ciekawie spojrzeć tak przez ramię naszym polskim pisarzom?

Oczywiście nie w dosłownym sensie, bo jeździć za każdą z osób aby trafić na moment, gdy będzie czytała coś w komunikacji miejskiej było by dość trudno (i jakby nie patrzeć dość creeppy). Na szczęście współcześnie mamy inne metody zdobywania informacji i to dzięki nim powstał ten (i mam nadzieje powstaną kolejne) posty z serii: Zerkając przez ramię. Tyle słowem wstępu.

7 pisarzy i ich wrześniowe wybory książkowe

MICHAŁ GOŁKOWSKI
No więc chwilowo nie czytam nic, bo nie mam czasu. Jak mam czas, to piszę albo tłumaczę książki dla Fabryki Słów. Okazjonalnie zdarza mi się sięgnąć do Klausewitza, albo przekartkować jakieś wydawnictwo popularnonaukowe, bo potrzebna mi jest bardzo konkretna informacja do “Stalowych Szczurów”. Aha, no i przeczytałem niedawno Apokalipsę św. Jana pod kątem Komornika.

MARTYNA RADUCHOWSKA
Ziarno prawdy Zygmunt Miłoszewski
Bo postanowiłam nadrobić zaległości w polskich kryminałach. Miłoszewski trafił na warsztat zaraz po Kasi Bondzie 😉
ANETA JADOWSKA
Światy Dantego Anna Kańtoch
Po pierwsze – nie znam dobrze twórczości Ani i uważam, że to błąd, tom opowiadań wydaje się dobrym początkiem przygody. Plus książka już jest mi nieco bliższa, bo czytałam wstępy do opowiadań, które napisał Kuba Ćwiek i tym bardziej chciałam przeczytać teksty.

MARTA KISIEL
Hyperion Dan Simmons
Początkowo zamierzałam kupić tę książkę wyłącznie dla nowej okładki z ilustracją Piotra Cieślińskiego. Serio-serio. Potem jednak natrafiłam na inną powieść tego autora, czyli Terror, i przepadłam z kretesem. Co prawda nie przepadam za SF, ale po pierwszych stu stronach wygląda na to, że Hyperion dostarczy mi podobnych emocji, co Terror, więc chyba warto się trochę pomęczyć.
RAFAŁ KOSIK
Pięćdziesiąt kawałków Quantina Czarek Zbierzchowski
To opowiadanie science fiction, które ukaże się w przyszłym roku w miesięczniku Nowa Fantastyka. To fantastyka socjologiczna, psychologiczna, o społeczeństwie zbliżającym się do informacyjnej granicy zatarcia różnic między rzeczywistością a fikcją. Lubię wyprawy na kresy człowieczeństwa. A jeśli chodzi o coś bardziej objętościowego, to właśnie skończyłem „MI6 Tajna historia wywiadu Jej Królewskiej Mości” autorstwa Gordona Corery. To nie jest beletrystyka, tylko literatura faktu. Zrobiłem sobie przerwę od fikcji, żeby mieć bazę do mojej najnowszej powieści z serii Felix, Net i Nika. Jeszcze mogę dodać, że „Pięćdziesiąt kawałków Quantina” czytam głownie dlatego, że autor poprosił mnie o ocenę i uwagi.
ANNA GRZYB
Dzieci Gosi Iris May
Ponieważ to świetnie zapowiadająca się powieść. To książka oparta na autentycznych wydarzeniach. To dzieje rodziny polsko-niemieckiej, zaczynają się na początku XX wieku. Książkę czytam dlatego, że to tematyka, która najbardziej mnie interesuje. Poruszono tu problem rozdarcia pomiędzy dwoma narodowościami, a moim zdaniem  to szalenie ciekawe.

 

MATEUSZ M. LEMBERG
Jedyne wyjście Ryszard Ćwirlej
Chcąc zobaczyć jaką formę trzymają koledzy po piórze sięgnąłem po “Jedyne wyjście” Ryszarda Ćwirleja i powiem jedno – nie mogłem się oderwać! Wciągająca fabuła, pozornie klasyczni dla kryminału bohaterowie przekonali mnie do siebie, a całość zapewniła mi kilka godzin świetnej rozrywki. Więc polecam!