recenzja

Zbrodnia w szkarłacie – Katarzyna Kwiatkowska

Porównywanie jednej książki do drugiej jest rzeczą, która mnie dość mocno irytuje. Gdzie bowiem nie spojrzeć wszędzie wokół znajdują się obwoluty z napisami w stylu: Nowe Igrzyska śmierci! Lepsze od Belli i Edwarda! Itp. Zabieg ten, mimo iż zrozumiały ze względów marketingowych, budzi we mnie automatyczną niechęć do danego tytułu. Co może dziwne, nie mam w ogóle takiego problemu, gdy ktoś porównuje styl danego pisarza do innego. Przy takim zestawieniu bowiem tworzy mi się w głowie zarys tego, co mniej więcej mogę oczekiwać i jest mi z tym całkiem dobrze. Jak już pewnie się domyśliliście sama zamierzam zaraz coś takiego zrobić, dlatego zastosowałam taki a nie inny wstęp. Nie mylicie się.

Katarzyna Kwiatkowska strasznie przypomina mi Agathę Christie. Nie mówię tutaj, że jest ona identyczna, ponieważ nasza pisarka ma oczywiście swój niesamowity styl, jednak czytając jej powieść towarzyszyły mi dokładnie takie same emocje, jak w trakcie lektury książek Agathy. W skrócie: było EKSTRA!

Sięgając po powieść p. Kasi nie oczekiwałam niczego specjalnego. Ot, lektura wybrana wyłącznie na podstawie ciekawego opisu umieszczonego na okładce. Kryminał rozgrywający się w 1900 roku w Polsce. Podupadający dworek, w którym właściciele zmagają się z kilkoma różnymi problemami i niespodziewane morderstwo. Brzmi całkiem zwyczajnie prawda?

Urok książki p. Kwiatkowskiej leży przede wszystkim w niesamowitej atmosferze. Tajemnice mnożą się z minuty na minutę. Podejrzany jest tak naprawdę każdy, a samozwańczy detektyw Jan Morawski dwoi się i troi by odkryć nie tylko zbrodniarza, ale również zaginiony rodzinny skarb. Szybko wciągamy się w domowe aferki rodziny Jezierskich, które przedstawione są dodatkowo na tle wydarzeń początków XX wieku w Polsce. Walka Wielkopolan z coraz intensywniejszą germanizacją oraz problemy finansowe coraz większej grupy właścicieli ziemskich są tutaj świetnym wątkiem pobocznym, który przyjemnie urzeczywistnia nam świat przedstawiony.

\Moim zdaniem autorka z wprawą połączyła elementy historyczne, obyczajowe oraz detektywistyczne. Jeśli wszystkie jej książki wyglądają tak, jak ta- to właśnie zyskała nową wierną czytelniczkę. Polecam każdemu!

Za książkę gorąco dziękuję wydawnictwu ZNAK.

tytuł: Zbrodnia w szkarłacie
autor: Katarzyna Kwiatkowska
wydawnictwo: Znak
ilość stron: 400
cena: 34,90 zł
premiera: 2015-09