recenzja

Niebezpieczne kłamstwa – Becca Fitzpatrick

Młodzieżowa autorka w nowej odsłonie

Becca Fitzpatrick, znana pewnie niektórym z serii Szeptem lub kryminału Black Ice, znów popełniła książkę. Historia dotyczy dziewczyny objętej programem świadków, która dla własnego bezpieczeństwa zostaje przeniesiona z Filadelfii do Thunder Basin w Nebrasce, by przygotować się do zeznawania przeciwko mordercy. Nastolatka z dnia na dzień z Estelli staje się Stellą, zamiast matki narkomanki otrzymuje za opiekunkę emerytowaną policjantkę i na dodatek zostaje rozdzielona ze swoim ukochanym (który również został wciągnięty do programu).

Jak jest?

Niebezpieczne kłamstwa to książka młodzieżowa z delikatnymi elementami kryminału. Jest ucieczka, kłamstwa związane z ukrywaniem tożsamości i całkiem niezłe zakończenie. Niestety są również standardowe problemy nastolatek czyli kolejny chłopak na horyzoncie i bunt przeciwko dorosłym. Jakkolwiek nie brzmi to jednak dość schematycznie – nie jest to najgorsza lektura. Czyta się ją dosyć szybko, zwłaszcza jeśli nie oczekuje się po tej pozycji nie wiadomo, jak wiele. Przyznaje, że przyjemnie czuć w tej historii klimat małomiasteczkowości oraz to, że akcja rozgrywa się latem. Skoro już jednak przy tym jestem – dziwi mnie, że okładka nie współgra z atmosferą i pogodą panującą w tej powieści. Szczerze mówiąc, patrząc na obwolutę spodziewałam się dużo więcej dramatyzmu, jesieni i klimatu noir, a otrzymałam wakacyjną ucieczkę i wiecznie niezadowoloną nastolatkę. I romans. Standardowo.

Czy mi się podobało?

Nie wiem czy to kwestia faktu, że ostatnio jestem lekko cięta na książki dla młodzieży, czy może zwyczajnie już mi się one przejadły, ale zachwycona tą lekturą nie jestem. Możliwe, że zbyt mocno nastawiłam się przez okładkę na zupełnie coś odmiennego od tego, co finalnie otrzymałam. Odnoszę jednak równocześnie wrażenie, że mimo iż tytuł ten do mnie specjalnie nie przemówił, to nastolatkom może się podobać (oczywiście nie-nastolatkom również – jakkolwiek mi nie ;))

Moim zdaniem więcej kryminału i mroczniejszego klimatu było w Black Ice, więc jeśli szukacie coś z dreszczykiem to polecam sięgnąć po niego.

 

tytuł: Niebezpieczne kłamstwa

autor: Becca Fitzpatrick

wydawnictwo: Moondrive

cena: 36,90 zł

premiera: 2016-05-18